Ranč Licoměrsko

dvakone  Statek Licoměrsko má své kořeny už ve středověku,kdy na tomto místě byla vesnice. Bohužel bližší informace se nám zatím nepodařilo dohledat.
  Statek jsme zakoupili v r.1995. V té době zdaleka neodpovídal dnešní podobě. Ale jeho krásné místo na samotě v přírodě a velmi dostupná poloha z Prahy nás okouzlili natolik,že jsme se rozhodli zde zakotvit natrvalo. Přestože pocházíme z Prahy,se kterou potřebujeme být často v kontaktu,naše láska k přírodě zvítězila.
  Začala tedy nákladná rekonstrukce hospodářské části stájí a dalších budov, dláždění dvora, výsadby stromů a kultivace zpustlého okolí statku, včetně prvních zaměstnanců.
  Místo a louky v okolí přímo vybízeli k tomu, aby zde vznikl ranč,kde se dnes prohání stáda koní a v klidu se pasou krávy Herfordského plemene.
  

  Naši první konští obyvatelé byli různorodých původů. Naše stáj se postupem času zaměřila na parkurové koně a jejich výcvik. Přesto i nadále neztrácíme zálibu v arabských konich a distančnim ježdění a nezatracujeme žádný styl, včetně westernu.
  Doba plynula my jsme se stávali bohatšími, co se týče zkušeností s koňmi zde v ČR.
  Proto naše stáj navázala v roce 1999 spolupráci s jezdeckou stájí Berger-Amberg -Německo, odkud jsme nakoupili několik kvalitních koní. Některé jsme jsme prodali a některé si ponechali,jako např.:
- klisna,Holštýnské plemeno-Arising sun-o-Alcatraz, -m-Carina 2, nar.1995,výkonnost S.
- klisna,Holštýnské plemeno-Romanze-o-Ragazzo, -m-Dornroeschen 2, nar.1993,výkonnost S.
  Další zajímavý kůň v naší stáji je oblíbená klisna plemene Shagya arab, která se stala v r.2000 trojnásobným a celkovým vítězem mezinárodní výstavy pořádané v Kladně.
- Kadish,nar.1993,o-Shagya Bagdady, -m-Elkari/Coheylan 3/
Tuto klisnu jsme zakoupili v roce 1997 zde v Čechách od úspěšného chovatele J.Jirsy. Kadish se zde může pochlubit svými dvěma potomky:
- klisna-Kadence-o-Allepo-plnokrevný arab, -m-Kadish, nar.2001,
- hřebec-Kadi-stejné jako u Kadence, nar.2002.

  Další obyvatelé naší stáje, v tomto případě jedny z prvních, jsou dvě Kladrubské klisny, které přestože jsou kočárové, vynikají skvělými jezdeckými schopnostmi, zvláště pro turistiku.
  Naše stáj k momentálnímu datu stájí 25 klientských koní, na pastvinách i v boxech. Vlastních koní máme 10, včetně hříbat.
  Pochopili jsme, že se máme od našich Německých sousedů mnohé učit a velmi se nám líbí jejich přístup a preciznost, jakou se staví jak k výcviku koní, tak i k péči o ně.
  Proto se snažíme v současné době nabízet odpovídající kvalitu a úroveň zmíněných služeb. Stejně tomu tak je i v případě masného skotu. Málokdo si asi uvědomuje, pokud není vegetarián,čím prochází mnohý hovězí dobytek, než se dostane na stůl v podobě chutného jídla. Stres, kterým zvířata procházejí, než dojdou svému konci je tak obrovský, že jejich maso je podle poctivých norem neblaze zatíženo stresovými hormony. Konzumace hovězího masa v takové podobě se stává spíše škodlivou, než naopak.
  Proto se snažíme, aby historie života našeho hovězího dobytka se zakládala pouze na příjemném pobytu na zelené louce, pasení se ve svém stádě a také na humánním a rychlém konci. Kvalita masa je ve srovnání se standartním masem neodiskutovatelná a výrazně chutnější.